Čistý vzduch pro váš domov

Se znepokojením posloucháme zprávy našich meteorologů o překračování limitů škodlivin v ovzduší zejména v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Ale v každém městě najdeme místa, která nás vystavují působení škodlivin. Tmavé puntíky na mapě označují místa s nejvyšším znečištěním ovzduší. Kvalita vzduchu je tam nejhorší.

Hlavními nositeli jsou malé prašné částice (PM 2,5, PM 10), na které jsou škodlivé chemické látky navázány. Prašný aerosol obsahuje sírany, amonné soli, uhlíky, kovy, dusičnany. Malé částice se udržují ve vzduchu, který vdechujeme dlouhou dobu (v bytovém prostředí několik hodin), a jsou ideálním médiem pro těkavé organické látky.

Působení těchto látek škodí nám všem. Alergici, zejména pacienti s astmatem a alergickou rýmou, jsou na ně zvláště citliví.

Světová zdravotnická organizace vydala doporučení pro hodnocení kvality ovzduší a Evropská komise vyhlásila projekt INDEX o polutantech v prostředí interiérů.

Polutanty jsou škodliviny ve vzduchu, který dýcháme. Látky s nejvyšším rizikem pro naše zdraví jsou formaldehyd, oxid uhelnatý, oxid dusičitý (NO2), benzen, naftalen. Všechny tyto látky se mohou dostávat i do našich bytů.

Hlavními zdroji škodlivin jsou průmyslová výroba a dopravní zátěž. K řešení nápravy můžeme jen vyzývat krajské a vládní instituce.

idMapImage.pngZdroj: http://www.chmi.cz/

Co můžeme udělat my sami?

Většina z nás tráví až 90 procent svého života uvnitř bytů a budov, kde je vzduch překvapivě často více znečištěn než venku. Ve vnitřním prostředí může být mnohem vyšší koncentrace látek, které mohou škodit lidskému organismu. Kromě alergenů jsou to i dráždivé látky působící na sliznice oční nebo dýchacích cest a na kůži.

Ovlivnit můžeme prostředí našeho bytu, našeho domu, a to tak, že zde nebudeme kouřit, vnitřní zařízení uspořádáme tak, aby se nám líbilo, vytvářelo pohodu, ale nebylo místem, kde se dobře daří prachu. Budeme sledovat vlhkost a teplotu.

Alergici se vystříhají toho, aby se v bytovém prostředí vystavovali působení alergenů, na něž jsou přecitlivělí, a prokazatelně jim vyvolávají příznaky rýmy, astmatu, ekzému. Jsou to alergeny zvířecí (kočičí, psí), plísňové, roztočové a v sezónních obdobích pylové. K úklidu budeme používat kvalitní vysavače. A v období smogových dnů a týdnů si pomůžeme i kvalitními, testovanými pomocníky – čističkami vzduchu.

Příležitost pro čističky vzduchu

Pro vytvoření optimálního ovzduší v našich domovech mohou sehrát důležitou úlohu čističky vzduchu. Čističky vzduchu jsou vhodné nejen pro domácnosti alergiků, ale mohou být prospěšné všem právě ve smogových dnech, v období inverze. Než je budete vybírat, zaměřte se především na důležité ukazatele, jako je vzduchový výkon, hlučnost, životnost filtrů a nadstandardní funkce – kvalitní čističky mají například víceúrovňový čisticí systém. Obohacují vzduch i o prospěšné záporné ionty.

thIon.jpg

Nabídka na trhu je bohatá. Jedním z příkladů je Therapy Air Ion. Má účinný pětiúrovňový filtrační systém – speciální filtry, které jsou v přístroji umístěny těsně za sebou, působí při čištění vzduchu jako neprůchodná bariéra pro nečistoty. Odstraní prakticky vše, co vzduch znečišťuje.

Základem čističky je pětiúrovňový filtr, který se skládá z předřazeného elektrostatického filtru (polyetylenový filtr, který odstraňuje velké částice prachu, plísní, vlasy, lupy, zvířecí chlupy atp.), antibakteriálního filtru (odstraňuje malé částice prachu, pyl, bakterie větší než 1 μm a zároveň chrání následující HEPA filtr), HEPA filtru (účinně odstraňuje nejmenší částice prachu a tabákového kouře; antibakteriální thiabendazol zneškodňuje bacily, spory plísní atp.), antialergického filtru (jeho součástí je nejen směs stříbra a apatitu, ale také výtažek z jinanu dvojlaločného (ginkgo biloba), který likviduje viry a patogenní bakterie) a filtru s aktivním uhlíkem (účinně odstraňuje jedovaté plyny, nepříjemné pachy a toxické látky).

Iontový generátor – vyčištěný vzduch vzápětí po průchodu sérií filtrů vstupuje do iontového generátoru, kde je obohacen o záporné ionty. Ty mají prokazatelně příznivý vliv na lidský organismus. Říká se jim „vzdušné vitaminy“.

Vzduch, který dýcháte, ovlivňuje nejen Vaše zdraví, ale i celkovou pohodu – dopřejte si ji všude, kde je to možné.

Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. a Marie Špičáková

Alergie, astma, bronchitida č.1/2011

Více informací o čističce vzduchu Therapy Air Ion a dalších výrobcích Zepter Home Care najdete na www.zepter.cz, ZDE nebo na tel: 311 331 888.

Hrajte o čističku vzduchu Therapy Air Ion, automobil SEAT Altea XL a další Zepter ceny za 1 milion! Více na www.zepterhra.cz.

banner_vmh.jpg


Čistý vzduch pro váš domov patří do témat
 • Typ ADA685-02 Dřejna 27.11.2012 08:36:12

  Máte někdo osobní zkušenost s konkrétní čističkou vzduchu ADA685-02 ??

 • Srovnání s jinými čističkami Žaneta 12.09.2011 15:07:26

  Myslím, že Zepter je zbytečně předražená čistička. Pěkně zpracovaný přehled čističek lze najít na stránkách porování čističek www.porovnani-cisticek.cz

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

 • pan Walter 13.04.2017 08:04 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Při pohledu na podnikatelský úvěr, osobní půjčky, bydlení, půjčky na auta, studentské půjčky,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku