Inverze a smog

Inverze teploty vzduchu neboli teplotní inverze je meteorologický jev, kdy teplota vzduchu v některé vrstvě dolní atmosféry s výškou neklesá, ale stoupá.

Smog je chemické znečištění atmosféry, které je způsobené lidskou činností. Název pochází z anglického spojení dvou slov smoke (kouř) a fog (mlha). Jedná se o jev, během kterého je atmosféra obohacena o složky, které v ní normálně nejsou a které jsou škodlivé pro zdraví.

Negativní působení smogu

Ano, smog je neoddiskutovatelně a neomylně zdraví škodlivý. U lidí může jeho následkem docházet ke spoustě zdravotních problémů:

 • dýchací potíže
 • pálení očí
 • malátnost
 • problémy s kůží
 • snížení obranyschopnosti organismu

Nejde ovšem jen o člověka. Ozon totiž výrazně narušuje funkci buněk, což vede ke skomírání nejrůznějších organismů.

Zlepšeme alespoň prostředí kolem sebe

Většina z nás tráví spoustu času uvnitř bytů a budov, kde je vzduch často více znečistěný než venku. V budovách může být mnohem vyšší koncentrace látek, které mohou škodit lidskému organismu. Kromě alergenů jsou to dráždivé látky, které působí na oční sliznice, na dýchací cesty a na kůži.

A tady se musíme zamyslit – prostředí našeho bytu, domu či budovy, kde pracujeme, přece můžeme ovlivnit. Ovlivnit tím, že uvnitř nebudeme kouřit, zařízení uspořádáme tak, aby se nám tam líbilo, ale také tak, abychom nevytvářeli jen nesmyslné a nic neříkající „lapače prachu“. Důležité je také sledovat vnitřní vlhkost a teplotu.

Alergici musí vyloučit z bytového prostředí alergeny, na něž jsou citliví, a které jim vyvolávají příznaky rýmy, astmatu nebo ekzému. Jedná se hlavně o alergeny zvířecí (většinou psí nebo kočičí), dále alergeny plísňové, roztočové a v sezónních obdobích také o alergeny pylové.

Čističky vzduchu

Pro vytvoření optimálního ovzduší v našich domovech mohou významnou roli sehrát také čističky vzduchu. Ty jsou vhodné nejenom pro rodiny, které mají alergiky, ale mohou plnit svoji prospěšnou činnost komukoliv právě ve smogových dnech a v obdobích inverzí. Kvalitní čističky už dnes mají i víceúrovňový čistící systém a obohacují vzduch i o zdraví prospěšné záporné ionty.

Je třeba si uvědomit, že vzduch, který dýcháme, nemá vliv pouze na naše zdraví, ale také na celkovou naši pohodu a životní optimismus. Chraňme si ho tedy a buďme tak sami na sebe hodní.

Inverze a smog patří do témat
 • mojr zkušenost Jiří 08.12.2014 07:05:24

  Zamyšlení se nad zplodinami z dopravy mě vede k závěru z mé zkušenosti. Mám vůz Škoda Favorit s katalyzátorem, tedy poměrného "starce". Před několika roky jsem zkusil tankovat Natural 95 a Etanol 85 půl na půl a výsledek mě příjemně překvapil. Vůz méně nápadně méně cítit, ve zplodinách je více zbytků po alkoholu. Etanol obsahuje sice 15% Naturalu, ale z výfuku vychází ven zejména pára. Minulou zimu jsem zkusil jezdit na samotný Etanol a výsledky byly výborné, ale spotřeba je přeci jenom vyšší kvůli nižší výhřevnosti, proto nyní jezdím zase na "mix". Lze při čerpání paliva koupit například benzín za 300 Kč a Etanol také za 300 Kč a rozdíl ve funkci není k rozpoznání. Etanol neobsahuje žádný uhlík a proto jeho zplodiny mají zhruba o 70 % nižší obsah škodlivých látek. Před 3 lety mi "odešel" poslední díl výfuku, a dodnes v něm nenaleznete ani stopu po sazích ze spáleného benzínu. Při kontrole svíček letos v létě byl můj automechanik překvapený, že svíčky jsou viditelně čisté a také spalovací prostor je značně jakoby vyčištěný. Na motoru nejsou provedeny žádné úpravy ani přestavení, ani adaptor na E 85 nemám namontovaný. V zimním období v loňském roce jsem si ověřil, že je vhodné po nastartování motoru nechat jej chvíli běžet na volnoběh, namísto okamžitého rozjezdu, motor se mírně prohřeje, jinak má snahu se zastavovat po přidání plynu. Já si za tu chvilku otřu okna a zamknu vrata. Velmi doporučuji, protože tak můžeme všichni přispět k čistšímu ovzduší. Více se dočtete také na "E 85". Rád si přečtu Vaše ohlasy. Děkuje Jirka.

 • proti smogu vit. E Eva 08.02.2012 09:38:12

  všem doporučuji zvýšený příjem vit. E případně Koenzymu Q10, obojí vysoké antioxidanty, čímž pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům nejen z kouření, ale i při smogové situaci. A abychom zbytečně nevyhazovali peníze za totožné preparáty, doporučuji navíc obojí od firmy Generica, má příznivé ceny (neplatí za drahé reklamy, takže se Vám to nepromítá do cen), vysokou kvalitu a dostupnost v lékárnách.


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku