Jak správně uchovávat potraviny

Dají se zamrazit brambory? Jak skladovat vajíčka a do jakého fochu v lednici umístit zeleninu a maso? Podívejme se na to, jak správně uspořádat potraviny, zabalit či ošetřit před uskladněním, aby si zachovaly co nejvíce vitamínů a dalších důležitých látek.

Potraviny ukládejte do chladničky nebo mrazničky vždy zabalené. I zmrzlé potraviny se odpařují, vytvářejí námrazu a osychají. Aromatické potraviny zamrazujte odděleně od ostatních potravin.

Rozdělte si zásuvky v mrazničce na ovoce a sladké potraviny, maso a hotová jídla a aromatické potraviny. Před zmrazením potraviny naporcujte na menší kusy, abyste se vyhnuli náročnému porcování již zmrzlých kusů. Znovu zmrazovat již rozmražené potraviny je nepřijatelné.

Balíčky s naporcovanými surovinami si popisujte a označte datem, ať je včas spotřebujete a máte přehled, co vlastně v chladničce a mrazničce máte.

Teplé pokrmy nechte nejdříve vychladnout alespoň na pokojovou teplotu a teprve poté je vložte do mrazničky nebo chladničky. Teplé potraviny totiž vytvářejí námrazu.

Vejce ukládáme do ledničky špičkou dolů, žloutek tak leží na bílku, nikoli na vzduchové bublině. V chladničce vydrží čerstvé tři až čtyři týdny.

Z příloh můžeme zamrazit těstoviny a rýži. Brambory se zamrazit nedají, dá se však zamrazit bramborová kaše.

Jak rozmrazit zmrzlé potraviny

Rozmrazování má být oproti zamrazování co nejpomalejší. Ideálně v chladničce nebo na vzduchu na pracovní ploše. Dobře rozmrazíte i v mikrovlnné troubě.

Určitě nerozmrazujte pod horkou vodou, protože dochází ke ztrátě chuti a vzhledu. Roztátý led a vodu z potravin na nic nepoužívejte. Mohou obsahovat choroboplodné zárodky.

Stane-li se vám, že kvůli výpadku proudu nebo poruše spotřebiče potraviny rozmrzly, uvařte je a spotřebujte, nebo uvařené dejte opět zamrazit. Nezmrazujte však rozmražené bez tepelné úpravy.

Jak prodloužit čerstvost

Zbydou-li chlebíčky z večerní párty, uchováváme je v chladničce přikryté mírně navlhčenou utěrkou nebo je přikryjeme fólií.

Salát uchováme čerstvý celý týden, pokud listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Pažitka nám zase vydrží až 14 dní, pokud ji vložíme do plastového sáčku a necháme v chladničce. Potřebujeme-li uchovat zbylou nasekanou cibuli, vložíme ji do plastové krabičky, dobře uzavřeme a uložíme do chladničky.

Bylinky ukládáme do lednice v mikrotenovém sáčku.

Chcete-li si uchovat pečivo déle čerstvé, zmrazte je. Pečivo takto vydrží čtyři až šest měsíců. Rozmrznout je nechte v pootevřeném mikrotenovém sáčku, aby nedošlo k jeho navlhnutí ani k okorání. Poté je možné pečivo rozpéct v mikrovlnné či běžné troubě.

Maso před uložením do mrazničky vybalte z obalu, v němž jste je zakoupili, opláchněte studenou vodou, osušte a vložte do uzavřeného sáčku nebo misky s víkem.

Ryby zamrazujte s vodou a ledem. Samotnou rybu zamrazte, pak ji uložte do plastové vaničky, zalijte vodou a zmrazte do bločku ledu.

 

Jak uchováváte potraviny vy, máte nějaký speciální tip?

Jak správně uchovávat potraviny patří do témat
  • Andrea 30.05.2012 18:14:29

    Zajímavý článek :) to s vajíčkama jsem vůbec netušila...


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

  • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

    Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

  • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

    Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku