Jak vybrat vhodnou matraci?

Spánkem strávíme denně několik hodin a jeho kvalita ovlivňuje naši náladu, množství energie i celkové zdraví. Na dobrý spánek působí spousta faktorů, jedním z nich je správně zvolená matrace. Nelze jednoduše říci, jaká matrace je obecně ideální pro každého. Vždy je zapotřebí vybírat individuálně dle hmotnosti, výšky, věku a také zdravotního stavu. Jelikož je dnes na trhu velké množství matrací, je třeba si v nich udělat přehled.

Ještě než se vydáte do obchodu, uvědomte si, co vám vadilo na předchozí matraci. Byla moc měkká, nebo naopak tvrdá? Či naopak naleznete něco, co pro vás bylo vyhovující a i při výběru další matrace to budete vyžadovat? Ujasněte si nejprve své zkušenosti a vlastní požadavky.

Je také důležité vědět, pro jaké využití matraci potřebujete. Pokud vybíráte matraci, kterou budete každodenně používat, vybírejte obzvlášť pečlivě. Jestliže chcete vybírat matrace pro dvoulůžko, je vhodnější nakoupit dve samostatné matrace než jednu společnou. Každý si pak můžete vybrat přesně dle svých představ a jeden z partnerů není limitován požadavky druhého.

Druhy matrace

Latexové matrace

Tyto matrace jsou opatřeny perforací, která zajišťuje provzdušnění a odvod potu. Jsou rozděleny na více anatomických zón, které zajišťují ideální tuhost na různých místech matrace právě tak, aby to vyhovovalo rozložení vašeho těla při ležení.

Viscoelastické matrace

Říká se jim také matrace z líné pěny. Jsou zhotoveny z materiálu, který mění svou tvrdost dle teploty. Velmi dobře se tak přizpůsobuje anatomii těla. Příznivě dokáže působit na páteř, krevní oběh a i při dlouhém ležení zabraňuje vzniku proleženin.

Pružinové matrace

Dle názvu je zřejmé, že v matraci jsou ukryté pružiny pospojované pérky tak, aby nemohlo dojít k jejich uvolnění. Vynikají zejména svou vzdušností, mají vhodné ortopedické vlastnosti.

Polyuretanové matrace

Tento typ matrací z tzv. studené pěny nabízí svým majitelům zejména tvarovou stálost, elasticitu a dlouhou životnost. Základem je pěna s velkými póry, které zajišťují provzdušnění a odvod tepla. Ideální je zde kombinace materiálu s línou pěnou. Je možné volit z více druhů polyuretanových pěn.

Tvrdost matrace

Pokud jste zastánci tvrdších lůžek, můžete volit tzv. sendvičovou matraci. Ta je složena z více vrstev, které zajistí důkladné vyztužení, tuhost a nosnost matrace. Zde je důležité matraci vyzkoušet a zvolit si takovou, která vám zajistí co nejlepší odpočinek. Obvykle se doporučuje, aby si lidé s větší hmotností vybírali spíše tvrdší matrace, lidé lehčí naopak. Měkčí matraci můžete volit též v případě, pokud většinu noci spíte na boku. Snažte se zvolit matraci, která má bodovou elasticitu – prohne se pouze tam, kde se na ni zatlačí.

Potahový materiál

U matrace nezáleží jen na jejím vnitřku, ale zkuste se dívat též na její potah. Výhodou je, pokud se jedná o snímatelný a pratelný materiál. Můžete si vybrat i materiály, které jsou chráněny před roztoči a bakteriemi, mají zajištěn odchod vlhkosti z těla a jsou příjemné na omak. Nezapomínejte na nutnou pevnost a pružnost. U některých výrobků můžete nalézt označení stupňů právě dle tvrdosti matrace.

Vhodný podklad matrací

Pokud vám má matrace opravdu zaručit své pozitivní vlastnosti, je též důležité myslet na vhodnou podložku, na níž bude matrace uložena. Zatímco pružinové matrace je vhodné umístit na pevnou desku nebo pevný rošt, kde mezery nepřesáhnou 4 cm, pěnové a latexové matrace je vhodné uložit na lamelový rošt, který podpoří ortopedické vlastnosti matrace. Je dobré respektovat informace o použití konkrétního typu matrace pro daný typ podložky, které jsou uvedeny u jednotlivých produktů.

 

Jaký typ matrace vyhovuje právě vám? Máte zkušenosti s výběrem a nákupem matrací?

Jak vybrat vhodnou matraci? patří do témat
 • Matrace Petr 26.11.2013 07:57:47

  My jsme nedávno kupovalimatraci dřevošal Madeira vakci 1+1http://www.mpzdravyspanek.cz/matrace/akcni-nabidka-1-1/matrace-madeira za 6900kc a spinkase nam na ni velice dobre

  • Re: Matrace Lenka6 18.01.2017 17:43:14

   Dobrý den, nahttps://www.mpzdravyspanek.cz/jsme taky nedávno kupovali vakci 1+1 a spokojenost mohujen potvrdit. Vždycky jsem zobjednávek tak velkéhozboží po internetu mělaobavy, ale moje obavy bylyvyvráceny. Mohu jendoporučit :)

  • Re: Matrace Roman 21.06.2016 17:25:21

   Latexové matrace nejsouideální pro každého, vizhttps://www.covybrat.cz/nejlepsi-matrace/ Záleží na tomkolik vážíte a jak spítě.

 • Bára 05.04.2016 15:07:16

  Dobrý den, za mě spartnerem můžeme doporučitteda pěnovou matraci spaměťovou pěnou. Zkoušelijsme různé typy jaktaštičky tak latex, ale tapěna nám pocitověvyhovovala nejvíc. Můžemedoporučit prodejnu Sleepcentrum. V Praze mají dvěprodejny. Matraci máme tutowww.sleepcentrum.cz/matrace/matrace-new-giglio-plus-soft/Doporučuju pro jejichpřístup k zákazníkovi adobrou radu :-)

 • konfigurator TerezaBr 26.12.2015 14:19:18

  Nám s výběrem pomoholtenhle konfigurátorhttp://www.drsleep.cz/cs/o-konfiguratoru , je to suprovávěcička, podle různýchparametrů vám doporučímatraci vhodné právě provás

 • pajka 29.09.2015 08:29:58

  zdravím.. no každémuvyhovuje něco jiného.. myspíme na těchto -http://www.matrace-best.cz/cs/eshop/matrace-do-postele/matrace-z-flexifoamr/matrace-best-aron-1.html a neměnila bych..super matroš..

 • Patrnerská matrace Eliška K. 16.07.2015 09:03:06

  Nám se osvědčilapartnerská matrace, kterámá různou tuhost na oboustranách :)http://www.moderni-matrace.cz/partnerske-matrace máme jíodsud

  • Re: Patrnerská matrace Pacinečka 22.08.2015 13:30:25

   Dobrý den, my jsme si s manželem teď na www.zlutahala.cz vybrali nádhernou postel, ale matrace si chceme koupit od nějaké ověřené firmy,která se na matrace specializuje a vůbec nevím koho si vybrat!!! Postel je šoriká 180cm a my bychom chteli jednodílnou matraci kvůli dětem ať když si příjdou mezi nás lehnout, nespí v dolíku. Mylím, že by nemusel být problém, prptože jsme oba zhruba stejně vysocí a važíme plus manžel 5 kilo stejně. Jenže je toho tolik, že nevím co vybrat. Do teď jsme měli molitanovou matraci a já nám chci dopřát po letech týrání kvalitní spánek!

 • sarusa 24.03.2015 20:48:25

  Já mám doma matracihttp://www.matrace-comfort.cz/cs/eshop/matrace/matrace-11-zdarma-a-slevy/matrace-fox-classic-11-zdarma.html a jsme s nínadmíru spokojená :-)

  • Re: Alena 19.05.2015 23:44:09

   Taky jsme dlouho nemohli najít nikde matraci za rozumnou cenu co by nám vyhovovala. Nakonec jsme pořídili v obchodě Prospánek (www.prospanek.cz) značkové matrace Perdormire se slevou. Pomohli nám i odborně s výběrem a jsme moc spokojení.

  • Re: eliska.metlova 08.04.2015 21:08:33

   Já mám matraci z tohohleobchoduhttp://www.prospanek.cz/matrace. Mám ji teď novou protožejsem na ně narazila že majívelký výprodej a velkéslevy, ale zatím jsem s nímoc spokojená takže můžudoporučit.

 • nell 30.04.2015 20:37:14

  My máme doma latexovématrace a jsme s nima naprostospokojeni.. máme konkrétněhttp://www.matracetropico.cz/latexove-matrace-1 a faktnaprostá spokojenost

 • Eva 30.04.2015 09:50:31

  My jsme si teď kupovalilatexové matrace:http://www.grossmann-matrace.cz/latexove-matrace/1-xena-100-latex.html. Jsou opravduluxusní. Manžel i já jsmemoc spokojení. Latexovématrace byly opravdu dobrávolba. Vyzkoušili jsmepružinové, paměťovku, aletyhle jsou rozhodněnejlepší.

 • Andrea Mikešková 01.10.2014 08:42:06

  dobrý den, dlouho jsmeřešili jakou matraci koupit.Vyzkoušeli jsme v obchodechdost druhů a nakonecpořídili matraci z latexu,mám dojem, že z tohohleobchoduhttp://www.moderni-matrace.cz/latexove-matrace .. je dobrá,od té doby mě nebolí záda,měli jsme takovou staroupostel a jsem ráda, žekonečně letěla z domu :)

  • Re: Hanka 31.12.2014 17:54:37

   Já mám dobrou zkušenost s firmou www.latexovematrace.com. Kupovali jsme od nich loni tři matrace a velká spokojenost.

 • Latex Pepa 11.07.2014 18:55:04

  Za mě taky latexové, kupoval jsem na www.latexovematrace.com a vše bez problému. Doručili mi ji opravdu rychle a matrace je velmi kvalitní.

 • Pája 04.06.2014 16:53:13

  Zdravím! Skvělý článek:) Je důležité seorientovat v matracích,dříve než nějakoukoupíme. Našla jsem jednusuper "aplikaci" sPetrem Rychlým :D jaksprávně vybrat matrace, takpřidávám, někomu se tomůže hodit:http://www.nejmatrace-postele.cz/TROPICO-Dr-Sleep-konfigurator-matraci/

 • curem, matex ZuzaKLAD 22.04.2014 16:59:18

  Nám s manželem výborněporadili v prodejně Matex naPraze 1 (adresa tady:http://www.matrace-matex.cz/cs/prodejny). Asi jsme mělištěstí, ale byl tam zrovnamimo prodavaček jejich šéfa musím říct, ten se teda vmatracích vyzná.. každémudoporučuji se zeptat nacokoliv ohledně matracíjeho. Prodavačky mu klidně izavolají, když tam nebude.Nejsem schopná interpretovat,co všechno nám říkal, alena jeho doporučení spíme namatrací Curem C3000 (navyšší model jsme bohuželneměli peníze) a z postelemě nejde ráno dostat :DUrčitě doporučuji - jakmatrace Curem, tak prodejnuMatex.

 • Jana 15.04.2014 09:08:00

  Já mám dobré zkušenosti se-shopemhttp://www.kvalitni-matrace.eu/.

 • Matrace pro studenty Lucka 08.02.2013 11:08:21

  Zdravím, moc pěkný článek. Zrovna jsem vybírala matraci pro sebe a pro svou dceru a narazila jsem na další možné rozdělení matrací. Je možné koupit zvláštní matraci pro studenty, pro občasné hosty či pro pár, což jsem dosud nevěděla. Info se dá najít tady: www.postelovnik.cz

  • Re: Matrace pro studenty Polu 07.03.2014 11:59:35

   Pro doplnění: odkaz

 • Tropico Olga 16.02.2014 23:44:35

  Já jsem před třemi rokykupovala dceři matraciTropico, konkrétněhttp://www.matracetropico.cz/matrace-sarka-top.html(kombinace latexu a pěny) adodnes je s ní spokojená.Tenkrát jsem váhala, jestlido ní mám dát tolik peněz,ale teď mám dobrý pocit,že jsem ji koupila a dceranemá žádné problémy spáteří - což v dnešnídobě u dospívajících jedocela výjimka :-)
  Takže za mě latex ano :-)

 • latexove Kiki 03.02.2014 16:06:05

  http://www.latexovematrace.com/80-x-200-x-16-cm-d10.htmAhoj ja mam tuhle matraci uznejaky rok a drzi porad tvar ipevnost za tu cenu neuvertelneodolna za me uz jenom latex...:)

  • Re: latexove Jana Kačaniová 13.02.2014 14:55:22

   Za me taky latexove skvele se mi tvaruje podle zas a pak se zase vrati do stejny polohy :)

 • 1+1 Petr 26.11.2013 07:51:24

  My jsme nedávno kupovali matrace v MPzdravý spánek http://www.mpzdravyspanek.cz/ - příjemný personál, poradí nechají vás pěkně poležet :)

 • matrace Blanka 16.10.2013 15:19:01

  Já jsem si koupila matrace u http://www.davlen.cz/. Využila jsem akci 1+1 zdarma a vybrala jsem partnerské matrace s línou pěnou. Jsem velice spokojena.

 • Petra 05.07.2013 15:36:05

  Tak za mě jedině pružinová matrace od firmy King Koil (www.kingkoil.cz) - jsou to americké luxusní vysoké matrace, schválené mezinárodním sdružením chiropraktiků. Spím na ní už půl roku a žádnou jinou bych nechtěla :-))

 • Iwette 05.04.2013 14:06:56

  Mohla bych se prosím zeptat na vaše zkušenosti ohledně spol. POSTELE OSTRAVA http://posteleostrava.cz/ ??

  Děkuji moc jestli tak

 • Dobrý výběr Bětulka 08.03.2013 15:11:13

  Ahoj, můžu doporučit I-matrace mají velký výběr, dobré ceny a vlastnosti různých matrací jsou tam vysvětlené.

  • Re: Dobrý výběr Bětulka 08.03.2013 15:12:09

   ještě odkaz :D http://www.i-matrace.cz/

 • Moje zkušenost Kateřina 01.09.2012 14:13:19

  Já jsem si pořídila tutomatracihttp://www.centrum-matraci.cz/matrace-medeo-plus-90x200-p-315.html, spím na ni už půlroku a musím říct, že měskoro přestala bolet záda avstávám odpočatá jakonikdy před tím..

 • Ruda 13.01.2012 16:27:54

  S přítelkyní jsem navštívili Spisladce.cz v Praze na Smíchově, super přístup personálu, velký výběr matrací na vyzkoušení, nikdo na nás netlačil, vše jsme si oleželi anakoupili. Pecka. Mají i e-shop.
  Ruda

 • Magniflex Tereza 26.05.2011 14:31:06

  Já mám matrace Magniflex a nemůžu si je vynachválit, už mě nebolí záda a vstávám odpočatá. Jejich showroom najdete na Praze 8 v Karlíně, každému tam věnují maximální pozornost a péči, matraci vám pomohou vybrat presně na míru.

 • dotaz petr 28.04.2011 13:22:01

  dobrý den, zvažuji koupi matrací na webu www.amoruvsen.cz - máte s něma někdo nějaký zkušenosti.?

  Děkuji

 • Sofa line Lada 09.03.2011 18:12:54

  Ze své vlastní zkušenosti mohu doporučit matrace ze Sofa line. Doporučila jsem je i známým a ješte si na ne nestežovaly.


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku