Krásná postel - základ ložnice

Málokdo ví, že člověk jednu třetinu svého života prospí. Postel je tedy místo, kde strávíme za celý život nejvíce času. Staráme se o ni podle toho a věnujeme jí tolik pozornosti?

Také zavíráte před návštěvami dveře ložnice s tím, že je nechcete vyděsit rozestlanými peřinami, polštáři poházenými po zemi či hromadou nevyžehleného prádla?

Kvalitní spánek podle Feng Shui

Podle Feng Shui je jedním z hlavních příčin nekvalitního spánku fakt, že se v ložnici necítíme pohodlně a dobře. Proč to ale tak je? Protože jí přisuzujeme nejmenší důležitost v domě. Přitom je to to nejdůležitější místo, protože tam odpočíváme a nabíráme energii.

I přesto, že vám ráno to zabere o deset minut déle, dejte si tu práci a ustelte si postel. Uvidíte, že se do ní budete mnohem raději vracet.

Styl a kvalita stlaní postelí se liší po celém světě. Cizinci jsou zvyklí na jednu velkou deku a nádherně nastlanou postel. Používají spíše jednobarevné povlečení, ne moc křiklavé a výrazné. Někdy může základní deka sloužit spíš jako přehoz, pod který se dává ještě prostěradlo.

Například k vybavení postele u Francouzů patří velký válec položený v horní části postele. Na něj se pak aranžují polštáře. Vše překrývá tzv. dvojdeka.

Američané zase používají tenčí deky a přes ně přehazují deky a plédy. Vrchní část zdobí několika velkými polštáři. Podobně stelou postele i Angličané. Jejich povlaky a deky v klasickém stylu bývají zpravidla z těžších a zdobnějších materiálů.

V českých ložnicích se setkáváme spíše s barevným povlečením, bez zbytečných dekorací. Velmi oblíbený začíná být opět damašek a pastelové tóny.

Polštář na spaní i jako dekorace

Dekorativní polštáře jsou oblíbené téměř ve všech kulturách a jejich použití se liší od národa k národu. Na českých postelích se ale tak často zatím nevidí. Češi si na polštáře začínají teprve postupně zvykat a většinou kupují dva až tři k čelu postele.

Při výběru dekorativních polštářů si ale předem rozmyslete, chcete-li je používat i na spaní, nebo je na noc odložíte vedle postele a budou pouze dekorací. V prvním případě vybírejte pouze přírodní a příjemné materiály. Ideální je bavlna.

Harmonická ložnice? Důležité je vše sladit. Nemyslete tedy při výběru povlečení pouze na kvalitní materiál. Sladíte-li přehoz postele a dekorativní polštáře s jinou výraznou  barvou v ložnici, bude celý prostor působit velmi útulně a příjemně.

 

Cítíte se ve své ložnici příjemně a jakým způsobem upravujete postel?

Krásná postel - základ ložnice patří do témat
 • Petr 12.11.2015 08:26:28

  My ze ženou vybíralipostele poměrně dlouho,nakonec jsem vybrali postel zNábytku Moebel a jsme mocspokojeni.. Díky velkémusortimentu, si myslím, že sivybere každý..https://www.moebel.cz/postele/

 • Jakou matraci a postel vybrat? Monika 25.08.2014 09:51:55

  Kdo nemá představu o tom, jaký typ postele a matrace by pro něj byl ten pravý, tak tady je takový malý tester, který vám dá alespoň základní představu: www.postelovnik.cz
  Udělala jsem si díky tomu jasno, co vlastně chci.

 • hanbu 25.11.2012 17:19:18

  Dobry den, zastylat postel je opravdu skvela rada, zvlast pro lidi alergicke na roztoce a plisne (a pro ty, kteri se brzy alergiky stanou). Je to totiz pokus o smireni se s temito drobecky po dobrem- poskytujeme jim idealni podminky na mnozeni a zivot a doufame, ze to natolik oceni, ze z lasky k nam spachaji sebegenocidu. Takze pratele- utikejte dat jeste prehoz! :-D

 • ložnice petr 21.09.2012 21:27:44

  hledal jsem vhodný nábytek do své ložnice, nakonec jsem se nechal inspirovat na webu http://prahabyty.eu/ a doposud toho nelituji .


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku