Která část domácnosti je rájem bakterií?

Každá hospodyňka se snaží, aby měla domácnost co nejčistší. Není ale pravidlo, že co je na oko bez větších mechanických nečistot, je skutečně čisté. I v domácnostech s námi žije spousta nevítaných hostů a bakterií. Víte ale ve které části vašeho domova se jich nachází nejvíce? Jestliže sázíte na koupelnu a toaletu, musíme vás vyvést z omylu. Nejvíce bakterií se totiž vyskytuje v kuchyni.

Tak jako všude, i v domácím prostředí žijeme s nejrůznějšími druhy bakterií. Některé jsou neškodné, ale jiné by pro nás mohli znamenat jistá zdravotní rizika. V našich domácnostech se obvykle vyskytuje např. E. Coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumonia, Streptococcus a jiné.

Nejvíce bakterií se skutečně nachází asi v místnosti, kterou bychom za nejvíce kontaminovanou rozhodně nepovažovali.

Kuchyň

Do kuchyně se přinášejí potraviny rovnou z obchodů, kde se na samotných obalech vlivem manipulace při vybalování zboží, následného vložení do nákupního košíku a vyložení na pás obaly snadno kontaminují. Na potraviny pak sáhne ještě prodavač, který je v kontaktu s kupujícími a dotýká se bankovek, jež jsou též velkým zdrojem bakterií. Nakoupené zboží přivezeme domů a uložíme do spíží, komod či lednic, kde se bakterie dál mohou množit.

Lednice je rájem bakterií, proto je nutné o ni pravidelně pečovat a vymývat ji například octovým roztokem, který spolehlivě slouží jako přirozená dezinfekce.

Dalším rizikovým místem v kuchyních jsou prkénka na krájení - v nich se totiž mohou usazovat a množit bakterie, je třeba vyčlenit prkénko na zeleninu a na maso.

Ovšem největší množství bakterií se nachází v houbičce na nádobí a na kuchyňském dřezu. Houbička tvoří ideální prostředí pro život a množení bakterií - v houbičce je vlhko, teplo a zůstávají v ní zbytky jídla, používáte-li jednu houbičku zhruba týden, buďte si jisti, že v ní máte asi 1 milión bakterií, což je dokonce více než v odpadkovém koši.

Spousta lidí mění houbičky, až když se začínají rozpadat nebo zapáchají, to je ale špatně, dbejte skutečně na častou a pravidelnou výměnu houbiček. Řešením můžou být tzv. celulózové houbičky, které jsou vyrobeny ze 100% přírodního materiálu, rychle usychají, a snižují tak snadné množení bakterií.

V kuchyni by se měl rozhodně používat dezinfekční prostředek, ať už ve formě octového roztoku či speciálních dezinfekčních přípravků.

Klávesnice a mobilní telefony

Na klávesnici se nachází až 100 x více bakterií než na záchodovém prkénku. Mobil je v blízkém kontaktu s našimi ústy, kdy se vlivem kapénkové infekce mohou snadněji přenášet onemocnění.

Ložní prádlo, dětské hračky

Ložní prádlo by se mělo měnit alespoň jednou za týden. Bakteriím se v ložním prádlu opravdu daří - teplo a vlhko jsou pro ně ideální podmínky.

Také dětské hračky jsou obsypány spoustou nevítaných bakterií, děti jsou zvyklé hračky strkat do pusy, následně je pohodit na zem a opět strčit do úst. Hračky by se měly pravidelně dezinfikovat přípravkem k tomu určeným.

Koupelna

Uvádí se, že na 1 cm2 se vyskytuje až 50 000 bakterií, což je více než na prkénku od záchodu.

Jestliže se ve své koupelně setkáte s načervenalým povrchem ve sprchových koutech a vanách, mějte se na pozoru - tento povlak totiž způsobuje bakterie Sarratia marcescens, která může vyvolat infekci močových cest.

Záchod

Zní to překvapivě, ale na toaletě se bakterie drží opravdu v tom nejmenším množství. Je to ale dáno tím, že z obavy o největší výskyt bakterií, se o čistotu toalety staráme nejpečlivěji.

Bakterií se nikdy zcela nezbavíme, je však na nás, v jakém rozsahu jim dovolíme ovládnout naši domácnost. Při pravidelném a pečlivém úklidu se bakterií příliš obávat nemusíme.

 

Překvapilo vás, že je nejvíce bakterií v oblasti kuchyně?

 

 

Která část domácnosti je rájem bakterií? patří do témat
 • martina 22.07.2014 17:40:32

  U nás teda všechnodesinfikujem ubrouskamatěmahlehttp://www.gigalekarna.cz/produkt/incides-n-doza-90ks-ubrousku/ a je to v pohodě anemyslím si že by"přehnanáčistota" byla tolikškodlivá (jestli je tosprávné slovo) lepší nežnevědět jestli žijete vbinci, vždycky se někdeněco najde

 • Bakterie novina 21.12.2010 10:57:22

  To, že v kuchyni je nejvíc bakterií jsem věděla už z nějakého pořadu v televizi. Ale přesně tak, jak tu píše "Petr" to vnímám já. Čím víc sterilní, tím hůř. Jistě, uklízet se musí, ráda uklízím, WC a koupelnu vytírám každý den, luxuju 1x za týden, prach to samé. Jen to ložní prádlo opravdu každý týden čisté nedávám..a to ještě píší minimálně...to bych nedělala snad nic jiného. Zajímalo by mě, kdo povlíká cíchy každý týden...

 • mytí nože??? Lily 12.10.2010 13:35:37

  Téměř každý má doma nože na různé krájení. Zajímá mě takový nůž na pečivo! Je opravdu potřeba po každém ukrojení krajíce chleba či rozkrojení rohlíku nůž umývat??? Kvůli noži kápnout kapku prostředku na bakteriální nosič - houbičku, umýt a poté otírat, myslím ne úplně čistým pomocníkem v kuchyni, utěrkou? Jaký máte názor? Mejete nůž po každé?

 • Bakterie kolem nás Petr 14.06.2010 12:05:21

  Stále častěji se v poslední době setkávám s články upozorňujícími na bakterie kolem nás. Většina článků je psána takovým stylem, že se člověk musí ihned vyděsit a letět koupit co možná nejúčinější dezinfekční prostředek. Jsou opravdu bakterie kolem nás takový problém ? Odpověď zní jednoduše nejsou. Bakterie kolem nás jsou potřebné pro posilování našeho imunitního systému. Ve většině případů nám nezpůsobují žádné problémy. Podle toho jak jsou články o bakteriiích v domácnostech psané by musel každý z nás být stále nemocný . Pozor však na jinou věc. Chemické látky, které si v rámci boje proti bakteriím cpeme do domácnosti vedou ke snížení imunity a tím pak je i malé množství baketrií možným infekčním rizikem. Chce to zachovat klidnou hlavu. Moje prababička měla smeták, hadr, vodu, ocet a mýdlo, nikdo ji neblbnul hlavu slogany typu :" Jen hygienicky čisté je čisté" apod. Záchod měli suchý, spoustu hospodářských zvířat a infekce se jí i všem členům rodiny na hony vyhýbaly. Mějte na paměti , že nic se nemá přehánět , a to platí i v případě boje s bakteriemi.

  • Re: Bakterie kolem nás Jitka 14.06.2010 14:45:18

   Naprosto souhlasim. Uklízet to ano, ale desinfikovat si každou lžičku prostředkem pochybného složení ani náhodou. Proč je asi tolik alergií a autoimunitních onemocnění...
   To nejde zavřít se do sterilní bubliny.

  • Re: Bakterie kolem nás Petra 14.06.2010 14:11:49

   Přesně tak, milé hospodyňky, radši než článek, přečtěte si tento názor. Zastávám ho také, jsem maminka s dvouletou dcerou a i kdybych domácnost stále leštila podle ,,dobrých,, rad, tak bych stejně malou od nemocí neuchránila. Vyšly bysme před barák a bakterie by na nás a hlavně na malou s radostí začaly skákat....


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku