Nenápadná hrozba domácností – plísně!

Plísně jsou velice zákeřné a nebezpečné mikroorganismy, které mohou mít nemilý dopad na zdravotní stav. Nové technologie ve výstavbách domů a bytů k růstu a množení plísní bohužel jen přispívají a proto bychom měli upozornit na nebezpečí, které pro nás plísně mohou znamenat a následně uvést i několik rad jak proti plísním bojovat.

Plísně jsou houbovité útvary, kterým pro svůj růst a množení svědčí především vlhko. Tyto houby obsahují tisíce spor, které vypouštějí do vzduchu a které my dýcháme a polykáme. To může mít za následek nejrůznější zdravotní problémy jako např. záněty očí, záněty dýchacích cest, alergické reakce či astma, kožní onemocnění, bolesti kloubů, revmatismus, ale také rakovinu.

Kde se plísně v domácnosti vyskytují?

 • nejvíce se s plísněmi můžeme setkat na potravinách a v koupelně
 • vlhkost obývací místnosti by se měla pohybovat mezi 40 - 60 % vlhkosti, jestliže je vlhkost vyšší hrozí zde riziko růstu a šíření plísní
 • v posledních letech se výskyt plísní v bytech velice rozmohl, odborníci jsou přesvědčení, že za to mohou nové technologie v zateplování budov a šetření energií
 • zateplení je sice výhodný způsob jak svůj domov ubránit před zimou, ale v opačném případě nemá možnost z domu odejít ani pára ze sprchy nebo od vaření. Plíseň takto získává možnost ideálního prostředí, množí se a roste.
 • dalším ne příliš vhodným řešením jsou plastová okna, zajišťující sice dokonalou izolaci, ale také vyšší rosný bod. Stará dřevěná netěsnící okna tak měla něco do sebe, protože zajišťovala neustálé větrání domu nebo bytu.
 • pokud se plísně týkají potravin, zde bychom měli být opravdu ve střehu, abychom plísně nepožili. Plísně produkují toxiny - mykotoxiny, které mohou způsobit i otravy.

Podle čeho poznáme, že máme v bytě vlhkost a plíseň?

 • pokud si nejste jisti jakou máte doma vlhkost, je možné za pomoci měřáku vlhkosti vzduchu zjistit aktuální hodnotu přítomnosti páry ve vaší domácnosti
 • při vysoké vlhkosti se na sklech u okna kondenzuje voda
 • pro plíseň je charakteristický výskyt typického zápachu (prostředí, ale i oblečení, knih, ...) a nebo plísňových map na zdech a stěnách

Pozor na malé děti!

Odolnost proti plísním je prý dokonce podobná jako ochrana před UV zářením. Tmavovlasí jedinci jsou více odolní než blonďatí. Úplně nejohroženější skupinou jsou však děti, protože nemají ještě dostatečně vyvinutý imunitní systém. Proto by se v dětských pokojích plísně neměly vyskytovat. Záludné mohou být i v tom, že nemusí být ihned vidět - mohou být schované za nábytkem, pod tapetami nebo pod podlahovými krytinami.

96441097.jpg

Jaká jsou doporučení v boji proti plísním?

 • zelenou mají odvětrané fasádní systémy, kdy se komínovým efektem odvětrává plášť domu a v domě se tak snižuje vlhkost a riziko výskytu plísní
 • pravidelně větrejte - každý den
 • nábytek je nutné mít asi 5 cm od zdi, aby vzduch mohl v celé místnosti cirkulovat
 • plísně si libují také pod tapetami, proto se do vlhkých bytů tapety opravdu nedoporučují
 • je vhodné volit nábytek na nožičkách než např. postel s úložným prostorem - opět z důvodu podpory cirkulace vzduchu
 • pokud nemáte v koupelně okno, rozhodně nezavírejte dveře, ale nechte koupelnu větrat
 • vyhýbejte se sušení prádla v bytě, daleko vhodnější je sušička, terasa nebo sušárna (při sušení prádla se zprádla vypaří až 1,5 litru vody)
 • pečujte i o svou obuv a pravidelně ji vystříkávejte speciálními spreji
 • pravidelně kontrolujte stav uskladněných potravin
 • nekupujte potraviny do velkých zásob
 • v případě, že najdete potravinu již zasaženou plísní, postižený kus neodkrajujte, ale potravinu vyhoďte celou!!! (plíseň je již prorostlá celou potravinou i když ji nevidíte)
 • při vaření nesypte koření přímo z kořenky nad vroucím pokrmem, hrozí usazení plísní

Proti plísním je účinné větrání a přívod vzduchu. V ostatních případech je nutné zeď zcela nově renovovat nebo případně upravit odvětrání domu.

 

Máte s výskytem plísně v domácnosti také nějaké zkušenosti?

Nenápadná hrozba domácností – plísně! patří do témat
 • Pomůžeme vám! Bishop Leo Morgan 27.11.2017 18:06:54

  Poskytujeme okamžitépůjčky s úrokovou sazbou2%. Jsme také investoři amůžeme investovat do vašehopodnikání. Pro víceinformací e-mailbishopleolanfunds01@gmail.com (bishopleoloanfunds01.wordpress.com)

 • UPDATE ON LOAN REQUIREMENT UPDATE ON LOAN REQUIREMENT 24.10.2017 18:33:05

  UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

  What is your situation? *Need 100% financing contact Email : (bdsfn.com@gmail.com )
  (anatiliatextileltd@gmail.com)
  *Debt Consolidation Loans *Business Loans *Personal Loans *Home Loans *Car Finance *Commercial Loans *Investments Loans *Debts Consolidation *Business Planning *Commercial Development Finance *Properties Mortgages *Bad credit loans *commercial loans *Start-up- working capital loans *Construction loans *Car loans, *Hotel loans*Student loans at the cheapest interest rate of %.

  For more details :Email : bdsfn.com@gmail.com
  Name :
  Country :
  Phone number :
  Amount Needed as Loan :
  Purpose of Loan :
  Have you applied for loan online before (yes or no)
  Emaill: bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Best Regards.
  Mrs.Emilia Fedorcakova

 • Anela Belmiro 17.09.2017 14:36:07

  Dobrý den každý!
  Jmenuji se Anela Belmiro, zčeštiny, před 3 týdny,hledala jsem půjčku nazaplacení operace mé dcery,kvůli zoufalství jsem sedostal do rukou různýchpodvodníků, kteří setvářili jako půjčiteléúvěrů. Všichni slibují,že mi půjčou, ale nikdy toneudělali. Ztratil jsemposlední rodinné úspory abylo to celkem 50,000 CZK. Aždo minulého týdne jsemsestra v nemocnici, kde bylapřijata moje dcera, mězavedla do společnosti JOANNORMA LOAN COMPANY(joannormaloancompany@gmail.com) on-line, nikdy jsemnevěřil, že stále existujepravá a legální společnostkdekoli na světě, a vidělsvědectví ostatních lidí zrůzných zemí o tom, jaktato úvěrová společnostpomohla jim získat půjčku,a tak jsem kontaktoval firmu apožádal jsem o částku1,000,000 CZK, za méně než24 hodin jsem dostal částkuna svůj účet. Potřebujeteúvěr naléhavě? laskavě arychle kontaktujte firmu prováš naléhavý úvěr ataké být svědkem stejnějako já, kontaktujte jejíe-mail:joannormaloancompany@gmail.com

 • Jana89 26.01.2017 18:23:49

  Taky máme odvlhčovač, skvělá věc, ale s jeho výběrem si raději nechte poradit, kamarádka se snažila ušetřit a nakonec se jí to nevyplatilo. My si nechali poradit od http://www.vzdusin.cz/, skvělá firma, máme s nimi velmi pozitivní zkušenost a já je mohu jen doporučit dál :)

 • Pavlička 06.01.2017 22:59:52

  Plísně v domě už nikdynechci! Byl to hroznýdvouletý boj a vždycky sevrátily zpátky! Nakonec mizabralhttp://realsan.cz/pro-majitele-bytu-a-rd/klinosan a teď užmám 4 měsíce klid takdoufám že se nevrátí.

 • koupelna a sušení prádla Helena 09.07.2010 12:12:02

  Do koupelny a na sušení prádla používám odvlhčovač, a to zvlášť v zimě, kdy otvíráním oken si člověk moc nepomůže. Báječná prevence proti plísni.

 • plastová okna Eva 07.05.2010 16:34:49

  Doma jsme vyměňovali okna za nová plastová a po nějaké době se nám začala dělat na stěnách plísen. Začali jsme často větrat, koupila jsem sprej na plísně a zbavili jsme se jí. Ale nebylo to nic pěkného.


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku