Postel pro zdraví

Postel je velmi důležitá součást každého domova. V posteli trávíme až jednu třetinu svého života. Mnohým z nás slouží postel kromě spánku také k odpočinku, relaxaci či četbě. Vhodná postel se odráží na kvalitě spánku a tím i na celkovém odpočinku.

Spánek regeneruje centrální nervový systém, ale i páteř, klouby a vnitřní orgány. V dnešní uspěchané době se postel pro většinu lidí stává jediným možným místem k relaxaci a odpočinku. Podle toho by si měl každý z nás zvolit tu nejvhodnější postel. Není pravidlem, že jedna vyhovující postel je vhodná pro každého. Nutné je zvolit nejen správnou postel s matrací, ale i vyhovující prostředí, ve kterém spíme. Vhodné podmínky pro zdravé spaní tvoří i správná teplota, vlhkost a celkové působení interiéru.

Při výběru postele a matrace je rozhodujícím faktorem věk, výška, hmotnost, zdravotní stav a zvyklosti spaní každého jedince. Zdravou postel tvoří několik prvků: postel samotná, rošt, matrace, polštáře a přikrývky a lůžkoviny. Lidské tělo během noci produkuje vlhkost. Kvalitní postel by tak měla být vzdušná a snadno větratelná.

Postel

Jak již bylo zmíněno, postel by si měl každý z nás vybrat na základě svých rozměrů a hmotnosti. Správná délka se vypočítá součtem výšky postavy a tzv.patního prostoru (délka nataženého chodidla). Nejvhodnější šířka postele je co možná největší. Postel by měla splňovat konstrukční pevnost a prodyšnost. Prodyšnost je nutná pro udržování cirkulace vzduchu. Nevhodné postele jsou takové, jejichž rámy sahají až k zemi a mají úložný prostor. Zde je naprosto znemožněna právě nutná cirkulace vzduchu.

Matrace

Zásadní vliv na náš spánekmatrace. Matrace by měla být anatomicky přizpůsobivá a tím tak dostatečně podporovat správné zakřivení páteře. Dále by měla mít schopnost zachování tepelného komfortu a naopak schopnost odvádět vlhkost. Při výběru matrace klademe důraz na materiál z jakého je vyrobena, na pevnost jádra a odpovídající nosnost. Dnešní doba nám nabízí velký výběr matrací - např. pružinové matrace, matrace z polyuretanových a latexových pěn, matrace z tzv.líné pěny.

Rošt

Druhá nejdůležitější část lůžka je rošt. Jeho funkcí je udržet tělo ve fyziologické poloze. Nejkvalitnějšími rošty jsou lamelové. Dle tloušťky a počtu lamel se odlišují v kvalitě. Čím více lamel o menší šířce, tím je rošt kvalitnější.

Polštáře a přikrývky

Hygienu celého lůžka ovlivňuje vhodná ložní souprava. Mezi vhodné lůžkoviny patří produkty z dutého vlákna. Výhodou je jejich lehkost, vzdušnost a optimální hřejivost. Tato vlákna zároveň vytváří nepříznivé prostředí pro roztoče. Proto jsou vhodné pro alergiky.

Lůžkoviny

Opět zde platí pravidlo přírodních materiálů, které umožňují vzdušnost a tím zamezují vytvoření živné půdy pro roztoče. Vhodným materiálem je 100% bavlna.

Kvalitní spánek je velmi důležitý pro naši fyzickou i psychickou pohodu.

Postel pro zdraví patří do témat
 • Matrace a bolest zad Beáta 27.11.2013 21:30:57

  Ono je opravdu důležité jak se vyspíš...a když máš nekvalitní matraci a bolí tě záda, nebo máš jiný zdravotní problém, tak je to fakt masakr! Necítíš ani po celé noci úlevu, kterou potřebuješ a po náročném dni si zasloužíš...a já jsem ještě trpěla na plotýnky a bolest v oblasti beder - měla jsem problémy s obratli...a na to jsem začala používat Priessnitz kloubní výživu...a ta mi fakt pomohla a pořídila jsem si taky zdravotní matraci a je to o poznání lepší!

 • nová zdravotní postel Rajce+Jogurt 31.07.2009 08:49:13

  my jsme si pořídili novou postel a zdravotní matrace cca před rokem. Já jsme žádný problém neměla, ale mému příteli trvalo asi 2 měsíce než si zvykl, ale teď už je to super. Vždycky když spíme někde jinde tak už se těšíme do té naší postele :) Opravdu hodně to ovlivňuje kvalitu spánku!


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku