Zdravé bydlení

Postel pro zdraví

Alena Mrákotová
05.09.2008

Postel je velmi důležitá součást každého domova. V posteli trávíme až jednu třetinu svého života. Mnohým z nás slouží postel kromě spánku také k odpočinku, relaxaci či četbě. Vhodná postel se odráží na kvalitě spánku a tím i na celkovém odpočinku.

Spánek regeneruje centrální nervový systém, ale i páteř, klouby a vnitřní orgány. V dnešní uspěchané době se postel pro většinu lidí stává jediným možným místem k relaxaci a odpočinku. Podle toho by si měl každý z nás zvolit tu nejvhodnější postel. Není pravidlem, že jedna vyhovující postel je vhodná pro každého. Nutné je zvolit nejen správnou postel s matrací, ale i vyhovující prostředí, ve kterém spíme. Vhodné podmínky pro zdravé spaní tvoří i správná teplota, vlhkost a celkové působení interiéru.

Při výběru postele a matrace je rozhodujícím faktorem věk, výška, hmotnost, zdravotní stav a zvyklosti spaní každého jedince. Zdravou postel tvoří několik prvků: postel samotná, rošt, matrace, polštáře a přikrývky a lůžkoviny. Lidské tělo během noci produkuje vlhkost. Kvalitní postel by tak měla být vzdušná a snadno větratelná.

Postel

Jak již bylo zmíněno, postel by si měl každý z nás vybrat na základě svých rozměrů a hmotnosti. Správná délka se vypočítá součtem výšky postavy a tzv.patního prostoru (délka nataženého chodidla). Nejvhodnější šířka postele je co možná největší. Postel by měla splňovat konstrukční pevnost a prodyšnost. Prodyšnost je nutná pro udržování cirkulace vzduchu. Nevhodné postele jsou takové, jejichž rámy sahají až k zemi a mají úložný prostor. Zde je naprosto znemožněna právě nutná cirkulace vzduchu.

Matrace

Zásadní vliv na náš spánekmatrace. Matrace by měla být anatomicky přizpůsobivá a tím tak dostatečně podporovat správné zakřivení páteře. Dále by měla mít schopnost zachování tepelného komfortu a naopak schopnost odvádět vlhkost. Při výběru matrace klademe důraz na materiál z jakého je vyrobena, na pevnost jádra a odpovídající nosnost. Dnešní doba nám nabízí velký výběr matrací - např. pružinové matrace, matrace z polyuretanových a latexových pěn, matrace z tzv.líné pěny.

Rošt

Druhá nejdůležitější část lůžka je rošt. Jeho funkcí je udržet tělo ve fyziologické poloze. Nejkvalitnějšími rošty jsou lamelové. Dle tloušťky a počtu lamel se odlišují v kvalitě. Čím více lamel o menší šířce, tím je rošt kvalitnější.

Polštáře a přikrývky

Hygienu celého lůžka ovlivňuje vhodná ložní souprava. Mezi vhodné lůžkoviny patří produkty z dutého vlákna. Výhodou je jejich lehkost, vzdušnost a optimální hřejivost. Tato vlákna zároveň vytváří nepříznivé prostředí pro roztoče. Proto jsou vhodné pro alergiky.

Lůžkoviny

Opět zde platí pravidlo přírodních materiálů, které umožňují vzdušnost a tím zamezují vytvoření živné půdy pro roztoče. Vhodným materiálem je 100% bavlna.

Kvalitní spánek je velmi důležitý pro naši fyzickou i psychickou pohodu.

Autor: Alena Mrákotová

Pálení žáhy - o co vlastně jde?
Účinky lněných semínek