Postel pro zdraví

Postel je velmi důležitá součást každého domova. V posteli trávíme až jednu třetinu svého života. Mnohým z nás slouží postel kromě spánku také k odpočinku, relaxaci či četbě. Vhodná postel se odráží na kvalitě spánku a tím i na celkovém odpočinku.

Spánek regeneruje centrální nervový systém, ale i páteř, klouby a vnitřní orgány. V dnešní uspěchané době se postel pro většinu lidí stává jediným možným místem k relaxaci a odpočinku. Podle toho by si měl každý z nás zvolit tu nejvhodnější postel. Není pravidlem, že jedna vyhovující postel je vhodná pro každého. Nutné je zvolit nejen správnou postel s matrací, ale i vyhovující prostředí, ve kterém spíme. Vhodné podmínky pro zdravé spaní tvoří i správná teplota, vlhkost a celkové působení interiéru.

Při výběru postele a matrace je rozhodujícím faktorem věk, výška, hmotnost, zdravotní stav a zvyklosti spaní každého jedince. Zdravou postel tvoří několik prvků: postel samotná, rošt, matrace, polštáře a přikrývky a lůžkoviny. Lidské tělo během noci produkuje vlhkost. Kvalitní postel by tak měla být vzdušná a snadno větratelná.

Postel

Jak již bylo zmíněno, postel by si měl každý z nás vybrat na základě svých rozměrů a hmotnosti. Správná délka se vypočítá součtem výšky postavy a tzv.patního prostoru (délka nataženého chodidla). Nejvhodnější šířka postele je co možná největší. Postel by měla splňovat konstrukční pevnost a prodyšnost. Prodyšnost je nutná pro udržování cirkulace vzduchu. Nevhodné postele jsou takové, jejichž rámy sahají až k zemi a mají úložný prostor. Zde je naprosto znemožněna právě nutná cirkulace vzduchu.

Matrace

Zásadní vliv na náš spánekmatrace. Matrace by měla být anatomicky přizpůsobivá a tím tak dostatečně podporovat správné zakřivení páteře. Dále by měla mít schopnost zachování tepelného komfortu a naopak schopnost odvádět vlhkost. Při výběru matrace klademe důraz na materiál z jakého je vyrobena, na pevnost jádra a odpovídající nosnost. Dnešní doba nám nabízí velký výběr matrací - např. pružinové matrace, matrace z polyuretanových a latexových pěn, matrace z tzv.líné pěny.

Rošt

Druhá nejdůležitější část lůžka je rošt. Jeho funkcí je udržet tělo ve fyziologické poloze. Nejkvalitnějšími rošty jsou lamelové. Dle tloušťky a počtu lamel se odlišují v kvalitě. Čím více lamel o menší šířce, tím je rošt kvalitnější.

Polštáře a přikrývky

Hygienu celého lůžka ovlivňuje vhodná ložní souprava. Mezi vhodné lůžkoviny patří produkty z dutého vlákna. Výhodou je jejich lehkost, vzdušnost a optimální hřejivost. Tato vlákna zároveň vytváří nepříznivé prostředí pro roztoče. Proto jsou vhodné pro alergiky.

Lůžkoviny

Opět zde platí pravidlo přírodních materiálů, které umožňují vzdušnost a tím zamezují vytvoření živné půdy pro roztoče. Vhodným materiálem je 100% bavlna.

Kvalitní spánek je velmi důležitý pro naši fyzickou i psychickou pohodu.

Postel pro zdraví patří do témat
 • Matrace a bolest zad Beáta 27.11.2013 21:30:57

  Ono je opravdu důležité jak se vyspíš...a když máš nekvalitní matraci a bolí tě záda, nebo máš jiný zdravotní problém, tak je to fakt masakr! Necítíš ani po celé noci úlevu, kterou potřebuješ a po náročném dni si zasloužíš...a já jsem ještě trpěla na plotýnky a bolest v oblasti beder - měla jsem problémy s obratli...a na to jsem začala používat Priessnitz kloubní výživu...a ta mi fakt pomohla a pořídila jsem si taky zdravotní matraci a je to o poznání lepší!

 • nová zdravotní postel Rajce+Jogurt 31.07.2009 08:49:13

  my jsme si pořídili novou postel a zdravotní matrace cca před rokem. Já jsme žádný problém neměla, ale mému příteli trvalo asi 2 měsíce než si zvykl, ale teď už je to super. Vždycky když spíme někde jinde tak už se těšíme do té naší postele :) Opravdu hodně to ovlivňuje kvalitu spánku!


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku