Působení barev na lidský organismus

Všichni máme svou oblíbenou barvu, kterou se rádi obklopujeme, rádi se do ní oblékáme a třeba jí i přizpůsobujeme dekoraci v bytě. Barvy mají podle odborníků nezanedbatelný vliv na lidskou psychiku. Rozdíly ve fyzických reakcích a duševních pocitech na různé barvy jsou podle výzkumů evidentní. Rozeznáváme barvy studené a teplé, a jak dokazuje mnoho poznatků, každá na nás jinak působí.

Znudění, únava, stres? Změňte barvy!

Nevyhovující, jednotvárné, nudné a okoukané barvy dříve nebo později určitým způsobem ovlivní nejen naše rozpoložení, ale třeba i pracovní výkon. Pestré, jasné pastelové barvy oživí a rozzáří každý interiér léta tonoucí ve skličující šedi a nám přivodí příjemný, vzrušující pocit vítané změny.

Rozhodně se nemusíte bát ani trochy extravagance a brzdit svou fantazii. K nově vymalovaným stěnám můžete zvolit i jasně barevný nábytek nejrůznějších moderních tvarů. Pokud je místnost navíc plná denního světla, prostředí je dokonalé. Dodá vám energii a pocit neustálého dění, rozhodně by vás tu neměly přepadat pocity nudy a samoty, nebo dokonce deprese.

Magická síla teplých barev

Teplé barvy, jako je červená, hnědá, žlutá, oranžová, jsou barvy vyvolávající pozitivní naladění, atmosféru tepla a pohody, pocit bezpečí a uspokojení. Takové barvy volíme třeba do dětských pokojů, v interiérech škol, ale také ve zdravotnických zařízeních, zkrátka všude tam, kde je nutné, aby se člověk cítil dobře a optimisticky.

Hnědá barva se mnohdy považuje za nejteplejší, můžeme ji často vidět v kuchyních, koupelnách, ale i v ložnicích. Červená je nejvýraznější, i malá červená plocha ve velkém prostoru určitě upoutá pozornost. O lidech majících zálibu v červené barvě se usuzuje, že překypují vášní, silným vyjadřováním emocí a někdy i agresivitou.

Studené barvy

Nejrůznější odstíny modré, fialová, kombinace se zelenou a bílou, nebo černá a šedá, to jsou barvy studené. I ty mají své využití a silný vliv na psychické vnímání člověka.

Modrá má uklidňující účinky a podporuje komunikativnost, vzbuzuje však pocit chladu v místnostech, které by naopak měly být barevně zatepleny, jako jsou koupelny. Nepříjemná může být i v ložnici, pokud je jí moc a dominuje celé místnosti. O lidech milujících modrou se říká, že jsou klidní, mírumilovní a věrní. Stejně tak zelená je barvou, která duševně uklidňuje a podporuje soustředění. Fialová upoutává pozornost a podporuje vnímání chutí.

V barvách podzimu

Podzim je za dveřmi a každý ví, že právě na podzim svět hýří barvami v těch nejkrásnějších kombinacích. Nebojme se proto kombinovat a zpříjemněme si nadcházející sychravé období paletou pestrých, teplých barev.

Žlutá a černá nebo červená a hnědá jsou barvy výrazné a vkusné, dohromady působí hřejivě, a navíc udávají tón podzimní módy. Pomocí správných barev se tak můžeme vyhnout častým podzimním pocitům splínu, únavě a depresím.

 

Vnímáte působení barev na svůj organismus? Oblékáte se i podle nálady, nebo jenom podle módy?

Působení barev na lidský organismus patří do témat
 • Vendula 25.01.2011 20:16:26

  BARVY ZÁŘÍ, HŘEJÍ,
  A DÁMY SI PŘEJÍ,
  RUDÉ RŮŽE,
  ZLATÉ KUŘE,
  KLOBOUK FIALOVÝ,
  PROSTĚ ŽIVOT SNOVÝ.

  Barvy jsou opravdu důležité,potěší i uklidní.dokáží rozzářit okolí a jsou slušivé.

 • Barvy Veronika 10.10.2010 11:50:18

  Barvy hrají v životě velkou roli.

  • Re: Barvy lída 16.10.2010 12:49:18

   a dál?????

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

 • pan Walter 13.04.2017 08:04 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Při pohledu na podnikatelský úvěr, osobní půjčky, bydlení, půjčky na auta, studentské půjčky,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku