Škodí mikrovlnné trouby zdraví?

Ponorné mixéry, šlehače, odšťavňovače, kávovary a další kuchyňské spotřebiče nám usnadňují práci a šetří čas. Samozřejmostí pro většinu českých domácností je od devadesátých let minulého století i mikrovlnná trouba. Jídlo je teplé během chvilky, ušetříme čas - co víc si přát. Mikrovlnka má ale svá pro i proti.

Využití mikrovln

Mikrovlnná trouba, podobně jako televize nebo mobilní telefony, funguje díky vysokofrekvenčním radiovým vlnám. Ty se šíří prostorem, ve kterém naráží na různé předměty. Jestliže přijdou do styku s kovovými věcmi, vlny se od nich odrazí. Proto se do mikrovlnek nedoporučuje nádobí s kovovou příměsí. Raději zvolte nádoby ze skla a plastů speciálně určených pro mikrovlnné trouby. Pozor však dávejte hlavně při výběru umělohmotných materiálů. Vždy se ujistěte, že se dají předměty vložit i do mikrovlnek. Jinak se může lehce stát, že se nádobí rozteče nebo dokonce začne hořet.

Co se děje při ohřívání jídla

Když zapnete mikrovlnnou troubu, začnou se v ní rozptylovat vlny do všech směrů. Ty se odráží od kovových stěn trouby. Jak je ale možné, že se potraviny po pár minutách ohřejí? Obsahují totiž vodu. Ta pohlcuje mikrovlny, které se přeměňují v teplo. Jídlo se tak dostává do varu. A aby se ohřívalo stejnoměrně, součástí každé mikrovlnné trouby je otočný talíř. Díky němu jsou pokrmy prohřáté ze všech stran.

Jak působí mikrovlnné trouby na potraviny?

Příznivci mikrovlnek z řad odborníků říkají, že jídlo připravené tímto způsobem má stejnou výživnou hodnotu jako pokrm, který vytáhnete z klasické trouby. Jediný rozdíl vidí v délce přípravy a spotřebě energie. Některé výzkumy naopak ukazují, že potraviny uvařené v mikrovlnce prošly změnou. Vědci tvrdí, že tak přišly o látky, které lidskému tělu prospívají. Například mateřské mléko prý po ohřátí v mikrovlnné troubě ztratí obranné látky a vitamíny, které má dítěti dát.

Škodí mikrovlny zdraví?

Některé studie poukazují na nebezpečí záření, které z mikrovlnek uniká ven. Experti tuto možnost nepopírají. Dokonce souhlasí, že neexistuje mikrovlnná trouba, která by byla uzavřená na sto procent. Největším rizikem má být únik paprsků do oblasti očí nebo varlat. Aby ale došlo k poškození, muselo by být podle odborníků záření velmi vysoké. A to prý u mikrovlnek není.

Specialisté doporučují používat mikrovlnnou troubu podle pravidel, tím se sníží případná zdravotní rizika. Například by měla sloužit jen k ohřátí hotového jídla, neměla by se zapínat na prázdno, jídlo by se mělo připravovat jen ve speciálním nádobí a rozhodně by se neměla mikrovlnka používat ke sterilizaci.

Stejně jako u mobilních telefonů, i v případě mikrovlnných trub se pravděpodobně dozvíme, jestli jsou opravdu škodlivé nebo ne, až v průběhu několika let. Jestli budete mikrovlnku používat dál, nebo ji vyhodíte, je jen a jen na vás. Pokud však máte alespoň chvilku čas, zkuste využít i jiné způsoby vaření. Třeba připravit jídlo v páře – je to zdravé, chutné a ještě ke všemu dietní.

 

Používáte pravidelně mikrovlnnou troubu, nebo se obáváte jejího působení na zdraví?

Škodí mikrovlnné trouby zdraví? patří do témat
 • 22.11.2010 15:36:57

  O případném nebezpečí při působení mikrovln na člověka už jsem něco slyšela, ale vzhledem k frekvenci užívání mikrovlnky z toho obavy nemám. Co mě ale zaskočilo, je nedoporučení sterilizace. Nemohla jsem kojit, takže když byly děti malé, sterilizovala jsem denně a jedině v mikrovlne, protože to bylo nejrychlejší a nejjednodušší. No snad jim to nijak neublížilo...

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

 • pan Walter 13.04.2017 08:04 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Při pohledu na podnikatelský úvěr, osobní půjčky, bydlení, půjčky na auta, studentské půjčky,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku