Užijte si Vánoce ve zdraví

V adventním čase naplno propukají přípravy na vánoční svátky. Pečeme cukroví, zdobíme a uklízíme své domovy, skříně plníme dárky a těšíme se, až konečně usedneme ke svátečnímu stolu a vychutnáme si tu pravou atmosféru Vánoc. I v tomto čase plném radosti a naděje musíme být opatrní, neboť Vánoce mohou někdy skončit velmi nešťastně.

Určitě už jste zaslechli neveselé příhody o svíčkách na adventním věnci, případně na vánočním stromku, které postupně zapálily většinu bytu. Nemluvě o rozsáhlých popáleninách, které může takový požár způsobit.

Nejspíše vás už od malička rodiče upozorňovali na kosti v kapřím řízku, které mohou znepříjemnit slavnostní večeři a obohatit vánoční stůl o několik záchranářů, snažících se zapíchnutou kost vyprostit.

Ani zažívací obtíže nejsou nic neobvyklého po třech dnech nepřetržitého, a většinou velmi vydatného stolování. Proto se pokusím stručně popsat všechny problémy, které vás mohou v tom krásném čase potkat, a také nastínit možnou pomoc při případné nehodě.

Nebezpečí požáru

Vánočnímu stromku dodá to pravé kouzlo teprve osvětlení. Atmosféru pravých svíček nic nenahradí, proto se k nim vrací stále více lidí. Riziko ohně, který se rychle rozšíří, je určitě vyšší, ale ani při použití elektrického osvětlení není toto nebezpečí zažehnáno. Povíme si několik základních bezpečnostních pravidel, při jejichž dodržování se vyvarujeme nebezpečí požáru a popálenin:

 • svíčky umístěte na stromek v dostatečné vzdálenosti od větví, řetězů či jiných ozdob
 • jakmile opouštíte místnost, byť na pár minut, svíčky sfoukněte
 • ohlídejte především děti, ale také domácí zvířata, aby při svých hrách stromek neporazily nebo nerozhoupaly větve se svíčkami
 • používáte-li elektrické svíčky, měli byste mít výrobek s certifikátem, protože laciné výrobky se špatnou elektroinstalací mohou způsobit požár či popáleniny
 • zapalujete-li v místnosti prskavky, ohlídejte, aby jiskry nepadaly na koberec či jiné hořlavé materiály

Popálenina vzniká působením vysokých teplot na kůži. Popáleninou také nazýváme poškození kůže chemickými látkami, UV zářením nebo elektrickým proudem. Nejohroženější jsou v tomto směru děti, neboť u nich hrozí komplikace již u popálení 5 % těla. Poškození kožní tkáně má čtyři stupně:

 1. stupeň – zarudnutí, bolestivost, otok – kůže se hojí několik dnů, během hojení se rána loupe
 2. stupeň - vznikají puchýře – kůže se může při správné péči zahojit bez následků během několika týdnů
 3. stupeň – zasaženy jsou hlubší části kůže, které odumírají – kůže se úplně nezhojí nikdy
 4. stupeň – v tomto případě už je zasažena nejen kůže ale i svaly a tuk v podkoží

U lehkých popálenin je v první chvíli nutné postižené místo chladit. Po několika hodinách je ošetřit antiseptiky. U popálenin vyššího stupně je nutná hospitalizace, neboť může dojít k rozvoji šoku.

Rybí kost v krku

I při sebeopatrnější konzumaci kapra se může stát, že vám uvízne kost v krku. Ta může způsobit dušení.

Dušení je stav, kdy cizí těleso (v našem případě kost) zablokuje přívod kyslíku do plic. Projevuje se kašlem, znemožněným dýcháním, promodráváním rtů, až bezvědomím.

První pomoc při dušení

Postižený se předkloní a my jej několikrát prudce udeříme do zad mezi lopatky. Pokud toto nepomůže, provedeme tzv. Heimlichův manévr – postiženého chytíme zezadu kolem pasu, těsně nad žaludkem spojenými pažemi v pěst a zatlačíme dovnitř a vzhůru. Po tomto manévru je třeba provést lékařská vyšetření, neboť není vyloučeno poškození vnitřních orgánů. Neprovádí se u malých dětí, těhotných a obézních osob! V případě, že i tento manévr bude bez výsledku, voláme 155.

Zažívací obtíže

V průběhu vánočního hodování nás může potkat mnoho potíží, jako je nadýmání, bolesti žaludku, nebo dokonce salmonelóza z nakažených, či špatně skladovaných potravin. Při drobnějších obtížích mohou pomoci léky z domácí lékárničky, například pastilky proti pálení žáhy, nebo léčivé bylinné čaje podporující trávení. Při akutním průjmu je nutné začít dodržovat dietní opatření a dbát na přísun tekutin. Při déle trvajících obtížích je nutné navštívit lékaře.

 

Řiďte se těmito drobnými radami a prožijte vánoční svátky bez nehod.

Užijte si Vánoce ve zdraví patří do témat
 • Lůca 14.10.2014 20:14:21

  Jo Vánoce...svátky kdy se většinou strašlivě přejíme ( z návštěvy na návštěvu,všude něco ochutnat) :o) jediné co nás dostane do pohody,aby jsme nehekali bolestí břicha až do Nového roku je Pangrol,díky trávicím enzymům nám opravdu hodně pomůže...doufám,že jinak Vánoce letos proběhnou v pohodě...

 • Nehody v kuchyni novina 23.12.2010 22:31:34

  Doufám, že se nám vyhnou všechny nehody, jak se popisuje v článku, na stromeček svíčky nedáváme, kost v krku ze řízků mít nebudeme :-), snad jen to nadýmání, ale tady je tolik rad, jak potom na to, že se moc neobáváme..určitě se nebudeme přejídat, jíme pořád stejně, ať jsou svátky nebo ne..


Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku