Vánoční stromečky - zdobení a bezpečnost

K tradicím vánočních svátků patří neodmyslitelně stromeček a jeho zdobení. Jak jej letos ozdobit podle poslední módy a jak předejít problémům a rizikům spojeným s vánočními svátky? Nebudeme-li naše zdraví vystavovat nebezpečí, budou Vánoce jistě příjemné a takové, jaké mají být.

Historie vánočního stromku

Pochází z Německa, k nám se dostal až ve druhé polovině 19. století, ale ocitl se pouze u bohatších vrstev. Teprve později ve dvacátém století se začal objevovat téměř ve všech domácnostech, do té doby byl kromě bohatých vrstev například pouze na faře, ve škole apod. Do té doby lidé na Vánoce měli místo stromku větve jehličnanů ozdobené pentlemi.

Jak letos ozdobit stromek?

Letošním hitem je hraní s barvami. Módní jsou kombinace různých odstínů hnědé: skořicové, světle hnědé a barvy bílé kávy. Možná to vypadá nezvykle, ale v kombinaci s barvou takzvaného římského zlata působí dekorace elegantně a shovívavě. Někdo má rád červené koule a ozdoby, jiný stříbro a další preferují zlatý třpyt anebo můžete použít jinou módní barvu, jakou je letos fialová. Ozdoby by měly být lesklé, aby na nich lépe vynikl odraz světla. Letos jsou hitem také ozdoby se zvláštním textilním sametovým dekorem s plastickým vzorem.

Kdo ale bude chtít při zdobení stromečku zůstat u tradice, neudělá chybu s ozdobami v barvě stříbrné, zlaté a červené. Tyto tři barvy jsou prostě vánoční jistota. Ve tvarech ozdob se prosazuje klasika, tedy koule, rakety, zvonečky a lilie. Nejčastěji se používají skleněné ozdoby. Bohatost stromečku pak dotváří lesklé řetězy a elektrické svíčky.

Stejně krásně působí i staročeský stromeček, který je ověšený slaměnými ozdobami doplněnými např. červenými mašličkami a drobnými červenými jablíčky. Ve specializovaných obchodech můžete najít i jiné, méně používané, ale obvykle stejně půvabné ozdoby, např. dřevěné figurky a ozdoby háčkované. Doma si můžete vyrobit ozdoby papírové, ze sádry, i krásně malované vánoční perníčky lze věšet na stromeček. Záleží jen na vašem vkusu a fantazii, důležité je, aby se stromeček líbil vám  a vašim blízkým.

 

94465356.jpg

 

Bezpečnost na prvním místě

V každém případě platí, že kvalita i bezpečnost by při výběru vánočních ozdob a osvětlení stromku měly stát na prvním místě. Vánoční stromeček je krásný, ale představuje i velké riziko. Opatrnosti je třeba dbát především tam, kde se používají klasické svíčky. Svíčka musí být umístěna v nehořlavém skřipci s kalíškem, který zachycuje horký vosk a zajišťuje stabilitu svíčky proti převrácení a pádu. Vždy je třeba dbát toho, aby plamínek svíčky byl v dostatečné vzdálenosti od jehličí. Uchycení stromku do stabilního držáku, aby nedošlo k jeho převrácení, je snad již samozřejmostí. Tam, kde se používají elektrické svíčky, je jistě bezpečnější používání výrobků s certifikátem, u kterých je větší předpoklad, že elektrická instalace nezapříčiní požár. Velmi nebezpečné jsou také prskavky, protože jiskra z prskavky, když dopadne na koberec, může způsobit požár. Chceme-li si tedy na stromečku zapálit prskavku, měla by pod ním být nehořlavá podložka. Nepodceňujme tato opatření, každý rok v televizi po Vánocích sledujeme, kolik nehod se kde stalo. V případě, že dojde k popálení, popáleninu zchlaďte, například studenou vodou, a překryjte sterilní gázou. Je-li větší nebo nehojí-li se, jděte k lékaři.

V obchodech bývají k dostání speciální plastové ozdoby, které jsou určeny pro venkovní použití. Vyhnete se s nimi střepům, kdyby se stromek ve větru přece jen skácel. Také je lze pořídit pro děti, které by mohly rozbít a „ochutnat" vánoční ozdoby. Když sní dítě úlomky ozdoby, nedávejte mu nic jíst ani pít, vezměte střepy nebo podobnou ozdobu a jeďte k lékaři.

Účelem tohoto článku není rozhodně snaha o odbourání symbolů, které k Vánocům rozhodně patří. Jde pouze o to, užít si pohodu Vánoc ve zdraví a nepodcenit situaci. Štěstí přeje připraveným, proto věnujte 5 minut kontrole, zda máte dobře vybavenou lékárničku, protože o svátcích byste mohli mít problém najít otevřenou lékárnu. V lékárničce by neměly chybět léky, které pravidelně užíváte, stejně jako například léky na alergii, dezinfekce, léky proti teplotě, bolesti a podobně. Před svátky zkontrolujte i trvanlivost léků, prošlé vraťte do lékárny a nahraďte novými.

Přejeme všem krásné Vánoce s kouskem přírody v každém bytě.

 

A jak zdobíte stromeček vy?

Vánoční stromečky - zdobení a bezpečnost patří do témat
 • LED osvětlení Sona 17.11.2017 15:34:38

  Vánoční osvětlenípoužíváme zásadně LED,kvůli nižší spotřebě akupujeme je v tomto eshopuhttp://www.rkmarket.cz/165-vanocni-osvetleni

 • Zdobení Kamila 25.12.2009 11:00:48

  Já dávám přednost dřevěným ozdobám... i když většinou každý stromeček, pokud není moc přeplácaný, je krásný.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zdravé bydlení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravé bydlení

 • Paní Maria Omer 13.11.2014 17:11 hubnutí

  Dovolená Loan Company Dobrý den, pro vásve vánoční dovolenou!úvěr společnosti,výpůjční s…

 • Mr Gerrad 13.02.2015 22:02 hubnutí

  Poskytujeme finanční pomoc pro ty, kteří potřebují půjčku a dát úvěr s úrokovou sazbou ve výši 2%…

 • pan Walter 13.04.2017 08:04 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Při pohledu na podnikatelský úvěr, osobní půjčky, bydlení, půjčky na auta, studentské půjčky,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku