Zdravé bydlení

Vánoční stromečky - zdobení a bezpečnost

Šárka Balcarová
23.12.2009

K tradicím vánočních svátků patří neodmyslitelně stromeček a jeho zdobení. Jak jej letos ozdobit podle poslední módy a jak předejít problémům a rizikům spojeným s vánočními svátky? Nebudeme-li naše zdraví vystavovat nebezpečí, budou Vánoce jistě příjemné a takové, jaké mají být.

Historie vánočního stromku

Pochází z Německa, k nám se dostal až ve druhé polovině 19. století, ale ocitl se pouze u bohatších vrstev. Teprve později ve dvacátém století se začal objevovat téměř ve všech domácnostech, do té doby byl kromě bohatých vrstev například pouze na faře, ve škole apod. Do té doby lidé na Vánoce měli místo stromku větve jehličnanů ozdobené pentlemi.

Jak letos ozdobit stromek?

Letošním hitem je hraní s barvami. Módní jsou kombinace různých odstínů hnědé: skořicové, světle hnědé a barvy bílé kávy. Možná to vypadá nezvykle, ale v kombinaci s barvou takzvaného římského zlata působí dekorace elegantně a shovívavě. Někdo má rád červené koule a ozdoby, jiný stříbro a další preferují zlatý třpyt anebo můžete použít jinou módní barvu, jakou je letos fialová. Ozdoby by měly být lesklé, aby na nich lépe vynikl odraz světla. Letos jsou hitem také ozdoby se zvláštním textilním sametovým dekorem s plastickým vzorem.

Kdo ale bude chtít při zdobení stromečku zůstat u tradice, neudělá chybu s ozdobami v barvě stříbrné, zlaté a červené. Tyto tři barvy jsou prostě vánoční jistota. Ve tvarech ozdob se prosazuje klasika, tedy koule, rakety, zvonečky a lilie. Nejčastěji se používají skleněné ozdoby. Bohatost stromečku pak dotváří lesklé řetězy a elektrické svíčky.

Stejně krásně působí i staročeský stromeček, který je ověšený slaměnými ozdobami doplněnými např. červenými mašličkami a drobnými červenými jablíčky. Ve specializovaných obchodech můžete najít i jiné, méně používané, ale obvykle stejně půvabné ozdoby, např. dřevěné figurky a ozdoby háčkované. Doma si můžete vyrobit ozdoby papírové, ze sádry, i krásně malované vánoční perníčky lze věšet na stromeček. Záleží jen na vašem vkusu a fantazii, důležité je, aby se stromeček líbil vám  a vašim blízkým.

 

94465356.jpg

 

Bezpečnost na prvním místě

V každém případě platí, že kvalita i bezpečnost by při výběru vánočních ozdob a osvětlení stromku měly stát na prvním místě. Vánoční stromeček je krásný, ale představuje i velké riziko. Opatrnosti je třeba dbát především tam, kde se používají klasické svíčky. Svíčka musí být umístěna v nehořlavém skřipci s kalíškem, který zachycuje horký vosk a zajišťuje stabilitu svíčky proti převrácení a pádu. Vždy je třeba dbát toho, aby plamínek svíčky byl v dostatečné vzdálenosti od jehličí. Uchycení stromku do stabilního držáku, aby nedošlo k jeho převrácení, je snad již samozřejmostí. Tam, kde se používají elektrické svíčky, je jistě bezpečnější používání výrobků s certifikátem, u kterých je větší předpoklad, že elektrická instalace nezapříčiní požár. Velmi nebezpečné jsou také prskavky, protože jiskra z prskavky, když dopadne na koberec, může způsobit požár. Chceme-li si tedy na stromečku zapálit prskavku, měla by pod ním být nehořlavá podložka. Nepodceňujme tato opatření, každý rok v televizi po Vánocích sledujeme, kolik nehod se kde stalo. V případě, že dojde k popálení, popáleninu zchlaďte, například studenou vodou, a překryjte sterilní gázou. Je-li větší nebo nehojí-li se, jděte k lékaři.

V obchodech bývají k dostání speciální plastové ozdoby, které jsou určeny pro venkovní použití. Vyhnete se s nimi střepům, kdyby se stromek ve větru přece jen skácel. Také je lze pořídit pro děti, které by mohly rozbít a „ochutnat" vánoční ozdoby. Když sní dítě úlomky ozdoby, nedávejte mu nic jíst ani pít, vezměte střepy nebo podobnou ozdobu a jeďte k lékaři.

Účelem tohoto článku není rozhodně snaha o odbourání symbolů, které k Vánocům rozhodně patří. Jde pouze o to, užít si pohodu Vánoc ve zdraví a nepodcenit situaci. Štěstí přeje připraveným, proto věnujte 5 minut kontrole, zda máte dobře vybavenou lékárničku, protože o svátcích byste mohli mít problém najít otevřenou lékárnu. V lékárničce by neměly chybět léky, které pravidelně užíváte, stejně jako například léky na alergii, dezinfekce, léky proti teplotě, bolesti a podobně. Před svátky zkontrolujte i trvanlivost léků, prošlé vraťte do lékárny a nahraďte novými.

Přejeme všem krásné Vánoce s kouskem přírody v každém bytě.

 

A jak zdobíte stromeček vy?

Autor: Šárka Balcarová

Lyžařská helma pro děti
Na Nový rok s pyrotechnikou, ale jen bezpečně!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...